17 stycznia 2025
Transport, Spedycja i Logistyka – Podsumowanie 2024 Roku
Podsumowanie 2024 roku w branży transportowej – wyzwania, sukcesy i perspektywy
Witajcie na blogu IPL! Tak, już jest! Doczekaliśmy się naszego firmowego bloga. Z przymrużeniem oka mówimy: w końcu! 😉 Oczywiście jest to kolejny sposób komunikacji z Wami. Mamy olbrzymią nadzieję, że będziecie tu często zaglądać, do czego już dziś bardzo zachęcamy. No dobrze, zapraszamy do odwiedzin, ale zapytacie pewnie, co mamy do zaproponowania? Co będziemy tu publikować? Wiadomości, ciekawostki i wiele innych przydatnych informacji dotyczących świata transportu, spedycji i logistyki, ale też kulisy naszej działalności.
Polski transport w liczbach
Skoro jesteśmy przy kulisach pracy IPL, tuż na początku nowego roku chyba nie ma lepszego momentu na podsumowanie, jaki był 2024 rok. Na wstępie warto zaznaczyć, że **import towarów wyprzedził eksport o ponad 5 mld dolarów**. Wobec tego na pierwsze miejsca „zarabiania” w bilansie handlowym Polski wychodzą usługi, wśród których transport stanowi potężny motor napędowy gospodarki. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, transport drogowy to prawie 6% krajowego PKB. Polska nieustająco pozostaje potęgą w tym zakresie, a polscy przewoźnicy odpowiadają za około 20% zleceń realizowanych w Unii Europejskiej. Pomimo tak pozytywnych wskaźników, rok 2024 był bez wątpienia jednym z trudniejszych dla polskiej branży transportowej.
Wyzwania roku 2024 – rosnące koszty i deficyt kadrowy
Jednym z głównych problemów branży były rosnące koszty operacyjne. Regularnie odnotowywano wzrost cen paliw i energii. Polski transport, tak mocno uzależniony od rynku wspólnotowego, odczuł zdecydowanie poziomy inflacji krajów Europy Zachodniej. Ponadto zauważono deficyt kadrowy. Niedobory kierowców oraz ich rosnące oczekiwania płacowe wpłynęły na cały sektor – od małych po dużych przewoźników. Prawdopodobnie nie ma drugiej tak czułej branży; każde spowolnienie lub przyspieszenie gospodarcze ma bezpośredni wpływ na transport.
Sukcesy IPL w 2024 roku
Mimo licznych wyzwań, dla IPL rok 2024 należy zaliczyć do udanych. Kolejny raz odnotowaliśmy wzrosty wskaźników. Zrealizowaliśmy 26 424 zleceń, co przekłada się na 14,152% wzrostu względem roku 2023, kiedy zamknęliśmy kalendarz z 23 148 zrealizowanymi zleceniami. Rekordowym miesiącem w naszej firmie był październik. Żyjąc w czasie kolejnego etapu wdrażania pakietu mobilności, na własnej skórze przekonaliśmy się o jego wadach i zaletach. Chcąc utrzymać tendencję wzrostową, z optymizmem patrzymy na nadchodzący 2025 rok. Nie będziemy czarować – towarzyszy temu nuta niepewności. Jednak jest to nierozerwalny element tak specyficznej gałęzi gospodarki, jaką jest transport.
Perspektywy na 2025 rok
Rok 2024 pokazał, że polska branża transportowa potrafi dostosować się do trudnych warunków, jednocześnie szukając nowych możliwości rozwoju. W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata transport międzynarodowy wciąż pozostaje jednym z filarów polskiej gospodarki – i wygląda na to, że będzie nim również w nadchodzących latach. Polskie firmy spedycyjne nie tylko utrzymały swoją pozycję na rynku europejskim, ale także zaczęły odgrywać coraz większą rolę w przewozach intermodalnych, łączących transport drogowy, kolejowy i morski.